Domu Spēks

Nelabums ceļojumu laikā, tā rašanās iemesli, sekas un mazināšanas iespējas

Nelabums kustības laikā tiek definēts kā psiholoģisko pazīmju un simptomu kopums, kas rodas ilgstoša sensora konflikta rezultātā centrālās nervu sistēmas vestibulārajos centros. Tas rodas pretrunu rezultātā starp faktisko un gaidīto maņu orgānu signālu. Slimības simptomus var novērot ceļojot ar automašīnu, vilcienu, lidmašīnu, kā arī uzturoties virtuālajā realitātē, piemēram, spēlējot datorspēles. Tos var veicināt arī nepietiekama ventilācija, trauksme un vizuālie stimuli. Daudzi pētījumi norāda uz ģenētisko faktoru nozīmi šīs slimības attīstībā.

Slimības simptomi ir bālums, auksti sviedri, diskomforta sajūtu pakrūtē, slikta dūša un vemšana. Ilgstošs nelabums var izraisīt miegainību un apātiju. Ceļojumu laikā atsevišķi slimības simptomi ir novērojami apmēram 30% cilvēku, bet no tās smagi cieš 5%. Samērā bieži tā tiek novērota bērniem, īpaši 10 līdz 12 gadu vecumā, savukārt ļoti reti – zīdaiņiem. Bērniem līdz divu gadu vecumam šī slimība nav raksturīga, jo viņi bieži atrodas guļus stāvoklī un neizmanto vizuālās norādes orientācijai telpā. Ir novērots, ka pret šūpošanos ir jūtīgi arī migrēnas pacienti. Migrēna ir plaši izplatīts smadzeņu traucējums, kam raksturīgas periodiskas galvassāpju lēkmes, kas ir saistītas ar nelabumu vai vemšanu, fotofobiju (bailes no gaismas), fonofobiju (bailes no skaņām), galvas ādas paaugstinātu jūtību, pasliktinātām kustībām un jūtību pret spēcīgu smaržu. Tās izraisošos faktorus var minēt: hormonālas izmaiņas, pārtikas piedevas, stress, stimulācija ar gaismu, troksni, spēcīgas smaržas, bads, alkohols, narkotikas, kas sasaucas ar ceļojumu nelabumu izraisošajiem faktoriem.

Jau gadsimtiem ilgi ingvers tiek izmatots zarnu trakta traucējumu, tai skaitā, sliktas dūšas un vemšanas ārstēšanā. Piparmētru eļļa kā tautas līdzeklis tiek pielietota, lai atvieglotu vēdergraizes, meteorismu un zarnu kairinājumu simptomu ārstēšanai, kā arī sliktas dūšas un vemšanas profilaksei. Nelabumu mazināt palīdz P6 Nei-Guan akupunktūras punkta aktivizēšana, kas atrodas 5 cm virs plaukstas locītavas. Tā kā stress ir viens no slimības “palaidējmehānismiem”, ir svarīgi izvērtēt iespējamos stresa rašanās iemeslus ceļojuma laikā, kā arī apgūt un spēt pielietot kādu no stresa pārvarēšanas tehnikām. Kā dažas no tām, var minēt relaksācijas vingrinājumus, elpošanas vingrinājumus, kā arī garīgās prakses.

Ieteikumi nelabuma profilaksei ceļojuma laikā:

  • Skatīties pa logu tālumā, piemēram uz horizontu;
  • Izvairīties no lasīšanas vai datorspēlēm;
  • Izvairīties no nevajadzīgām galvas kustībām izmantojot spilvenus vai pagalvjus, ja nepieciešams, atgulties;
  • Ceļojot ar automašīnu, sēdēt transportlīdzekļa priekšpusē, vai lielākā transportlīdzeklī, ne tālāk par trešo rindu;
  • Braucot ar vilcienu, sēdēt braukšanas virzienā;
  • Lidojot, sēdēt pie lidmašīnas spārna, kur lidojums ir mierīgāks;
  • Ceļojot ar kuģi, atrasties uz klāja;
  • Izvairīties no pārtikas vai alkohola pirms ceļojuma un ceļojuma laikā. izvairīties no visa veida pārtikas un dzērieniem īsu braucienu laikā.
  • Nodrošināt ventilāciju, izvairīties no pārkaršanas;
  • Izvairīties no visa veida smaržām un aromātiem – pārtikas smaržām, tabakas dūmiem u.c.;
  • Censties saglabāt mieru, relaksēties, jo slimība visbiežāk novērojama satraucoties, par tās iespējamo epizodi.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *