Domu Spēks

Kā bērnos attīstīt mērķtiecību

Ar laiku bērni – vai tie būtu jūsējie, vai vienkārši tādi, kas jums mīļi, – nospraudīs paši savus dzīves mērķus -, kad būs šo pasauli nedaudz iepazinuši. Iespējams, jums radīsies kārdinājums pastumt viņus tajā virzienā, kas viņiem, jūsuprāt, būs vispiemērotākais. Taču rēķinieties ar pretdarbību: tīrās spītības pēc viņi var no jūsu ieteiktajiem mērķiem novērsties. Jāietur līdzsvars starp pamudinājumiem un vienkāršu atbalstu. Sagādājiet bērniem iespējas novērtēt to vai citu dzīves ceļu, ar to iepazīties. No tā būs vairāk labuma nekā no jūsu spriedelējumiem par to, ko jūs darītu, ja būtu bērnu vietā.

10 veidi, kā izkopt bērnos vēlmi tiekties pēc panākumiem:

1. Morāli atbalstiet! Arī tagadējais premjerministrs reiz bijis bērns, tad kāpēc gan jūsu bērns kādreiz nevarētu kļūt par premjeru? Ja bērns sapņo par kaut ko izcilu, nenopaļājiet viņu! Kopīgi apspriediet, kā viņš varētu šo mērķi sasniegt.

2. Ļaujiet bērnam pārvarēt grūtības! Tīstīšana vatē novedīs pie tā, ka bērnam šī pasaule liksies briesmīgāka, nekā tā īstenībā ir. Ļaujiet viņam saskarties ar tādām grūtībām, kuru pārvarēšana nozīmē rūdījumu! Kopīgi nosviniet panākumus!

3. Rādiet viņiem pasauli! Sagādājiet bērniem iespēju redzēt jaunas lietas un vietas, iepazīties ar jauniem cilvēkiem. Dodieties kopā ceļojumos!

4. Pērciet grāmatas! Lasīšana paplašina redzesloku un pievērš domas dižiem mērķiem.

5. Varoņi. Ir lieliski, ja bērnam ir kāds varonis, kuram viņš grib līdzināties. Tas ir veids kā izkopt bērnā vēlmi kaut ko konkrētu dzīvē sasniegt. Palīdziet bērniem izpētīt, kā īsti viņu varoņi sasnieguši to, ko sasnieguši, kā sācies šo cilvēku panākumu ceļš!

6. Lomas. Iejušanās lomā veicina radošu iztēli. Bērniem tas izdodas instinktīvi, bet iedrošiniet viņus uz to, ierosiniet scenārijus un tādu cilvēku lomas, ko viņi varētu tēlot!

7. Spēlēšanās grupā. Spēlēšanās kopā ar citiem bērniem veicina drosmi un pašpaļāvību. Tā māca arī paņēmienus, ar kādiem ir iespējams citus ietekmēt.

8. Saprotoši uztveriet pārmaiņas! Ja bērns, kas vakar gribēja kļūt par astronautu, šodien jau grib būt starptautiskas aviolīnijas pilots, nenosodiet viņu par to! Varbūt viņš, visu apdomādams, ir sapratis, ka pilota karjera ir reālāka.

9. Nauda nav galvenais. Necentieties bērnu katrā ziņā pievērst augsti atalgotai profesijai! Nauda vēl negarantē dzīves laimi.

10. Viss ir iespējams. Katram piemīt kaut kādas unikālas, vienīgi viņam raksturīgas spējas, turklāt mūsdienu pasaulē ir daudz vairāk vienlīdzības nekā agrāk un katram ir iespējams labāk realizēt savu potenciālu. Ja cilvēks ļoti vēlas kaut ko sasniegt, iespējams ir gandrīz viss. Necentieties atrunāt bērnu no sapņa par augstu mērķi!

Resursi:
Roberts Eštons “Dzīves plāns”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *