
Visās attiecībās ir savi kāpumi un kritumi. Vissvarīgāk ir paturēt prātā, ka „viena pagale nedeg”: lai sastrīdētos, ir vajadzīgi divi cilvēki, un, lai izlīgtu, arī ir vajadzīgi divi. Citiem vārdiem sakot, tas ir savstarpējās saziņas jautājums.
Ja attiecības ir sākušas pasliktināties, bieži vien labākais veids, kā tās uzlabot, ir par visu atklāti izrunāties. Tas var būt grūti, jo kā viena, tā otra puse, baidīdamās, ka attiecības var izjukt pavisam, neuzdrīkstas skaļi pateikt visu, ko domā. Tomēr atklātā sarunā – turklāt tādā, kurā viena puse necenšas otru vainot,- var apspriest daudzus sasāpējušus jautājumus, lai „salāpītu” ieplaisājušās attiecības.
Dažreiz pat ir vieglāk, ja viens otra raksta, piemēram, elektroniskā pasta vēstules, nevis mēģina visu atklāt, runājot aci pret aci. Dažreiz attiecības tomēr ir neglābjami sabojātas vai arī draudzība gluži vienkārši ir izplēnējusi. Tomēr varbūt nevis jūs, bet otrs cilvēks ir tas, kurš ierosina attiecības pārtraukt. Tādos apstākļos ir gluži dabiski justies pamestam un nodotam. Lūk, daži padomi, kā psiholoģiski tikt galā ar izjukušām attiecībām.
10 viedi, kā vieglāk pārciest attiecību izjukšanu:
1. Turpiniet dialogu! Ja jūsu starpā vēl palicis kaut kas neizrunāts, būs vieglāk, ja to darīsiet otram zināmu. Tomēr, kad šī tēma ir izsmelta, lieciet otru cilvēku mierā, ļaujiet viņam iet savu ceļu! Arī viņam, tāpat kā jums, turpmāk jādzīvo pašam sava dzīve.
2. Centieties saprast, kāpēc tā noticis! Ja sapratīsiet, kāpēc tā noticis, jums būs vieglāk to psiholoģiski pieņemt. Arī tad, ja attāli paziņas izturas noraidoši, ir labāk, ja zinām iemeslu.
3. Nevainojiet sevi! Kas noticis, noticis, un izlietu ūdeni nevar sasmelt. Domājiet par savu nākotni, nevis pagātni!
4. Ejiet ļaudīs! Netupiet mājās un neskumstiet! Jums ir arī citi draugi, vai ne? Pavadiet laiku viņu sabiedrībā, tomēr necentieties viņus apgrūtināt ar savām problēmām!
5. Izturieties lietišķi! Ja izjukušas attiecības ar kopdzīves partneri, centieties nejaukt emocijas ar praktiskiem jautājumiem! Lai manta, kas reiz bijusi kopīga, nekļūst par atriebes ieroci.
6. Saglabājiet ierasto dzīvesveidu! Ja izjukusi draudzība ar trešdienas kāršu spēles partneri, tas vienkārši nozīmē, ka trešdienas jums tagad būs brīvas. Tas nenozīmē, ka no skumjām jūs tagad ik vakaru tupēsiet mājās. Nezaudējiet mēra izjūtu!
7. Atstājiet izjukušās attiecības pagātnē un dzīvojiet tālāk! Dažreiz nākas samierināties ar nenovēršamo. Jo ātrāk sapratīsiet, ka attiecības ir beigušās, jo ātrāk spēsiet šo tukšumu savā dzīvē aizpildīt.
8. Pārdomu brīdis. Dažreiz ir vērts uz pāris dienām kaut kur aizbraukt, lai pārdomātu šīs attiecības un to bēdīgo galu. Varbūt nākotnei no tā var gūt kādu derīgu mācību?
9. Atcerieties labo! Sastādiet sarakstu – uzrakstiet visu labo, kas jums ir bijis kopdzīvē, un to, kā nebūtu, ja jūs tā arī nesatiktos. Priecājieties, ka jums ir bijusi iespēja to visu izbaudīt!
10. Jūs neesat vienīgais! Pasaulē ir ļoti maz cilvēku, kuri kādreiz nebūtu piedzīvojuši attiecību izjukšanu. Gandrīz visi zina, kā tas ir. Ļoti tuviem cilvēkiem, kuriem arī dzīvē ir gadījies kas līdzīgs, jūs drīkstat mazliet „paraudāt uz pleca”.
Resursi:
Roberts Eštons “Dzīves plāns”