Domu Spēks

Veselīgs dzīvesveids

Veselība ir fiziskā, garīgā un sociālā labklājība un ne tikai slimības trūkums (WHO).

Garīgās veselības veicināšanā svarīga nozīme ir pozitīvā meklēšanai jebkurā ikdienas situācijā, atvērtībai jaunām idejām un pārmaiņām, pietiekamai atpūtai, sevis cienīšanai, savu emociju atpazīšanai un izpaušana.

Veselīgs uzturs ir sabalansēts un daudzveidīgs uzturs, kas ietver svaigu un dabisku pārtiku, t. sk., daudz augļu un dārzeņu, kā arī pārtiku, kas satur vitamīnus un minerālvielas, kā arī ēšanas paradumus un uzvedību, kas sekmē gan ar fiziskās, gan psiholoģiskās veselības uzlabošanu un uzturēšanu.

Izvēloties veselīgu uzturu, ieteicams galveno vietu ēdienkartē ierādīt ogļhidrātiem (graudaugu produkti, dārzeņi, augļi), kas organismu galvenokārt nodrošina ar enerģiju, minerālvielām un vitamīniem. Ieteicams izvēlēties Latvijā audzētus augļus un dārzeņus. Olbaltumvielas (piena produkti, olas, gaļa, zivis) ir dažādu šūnu un audu galvenais uzbūves elements, savukārt tauki (eļļa, sviests) nepieciešami taukos šķīstošo vitamīnu (A, D, E, K) uzņemšanai. Ieteicams uzturā ierobežot sāli, cukuru un tos saturošus produktus, kā arī dienā uzņemt no 1,5 līdz 2 litriem ūdens.

Labākie zaļumi un garšvielas smadzenēm: kurkuma, salvija, vasabi, ķiploki.

Smadzenēm vērtīgākie augļi un dārzeņi: dārzeņi (sīpoli, tomāti, paprika, bietes, avokado, brokoļi, briseles kāposti, kāposti, ziedkāposti), lapu zaļumi (lapu salāti, sinepes, spināti, rāceņu laksti, jūraszāles), pākšaugi (zirņi, melnās pupiņas, raibās pupiņas, baltās pupiņas, sarkanās pupiņas, sojas pupiņas, zemesrieksti), ogas (mellenes, kazenes, avenes, zemenes, dzērvenes), augļi (āboli, banāni, ķirši, hurma, granātāboli, vīnogas, kivi, apelsīni, greipfrūti, citroni, laimi, mandarīni).

Fiziskās aktivitātes. Fiziskās aktivitātes pozitīvi ietekmē domāšanas un reakcijas ātrumu, atmiņu, jaunu šūnu rašanās un augšanas spēju, veiklāku lēmumu pieņemšanu, kā arī koncentrēšanās spējas.

Miegs. Kamēr guļam tiek atjaunotas smadzeņu šūnas, pieredze tiek pārstrādāta atmiņās, atmiņas tiek nostiprinātas un pārvietotas tur, kur tās būs ātrāk pieejamas, izdalās veselību veicinoši augšanas hormoni, savienojumi starp nervu šūnām vairojas, paaugstinot smadzeņu “plastiskumu”, kā arī tiek uzlabotas lēmumu pieņemšanas prasmes, reakcijas ātrumus un roku-acu koordinācija.

Ieteikumi veselīgam miegam: miegam veltīt 7 – 9 stundas diennaktī, iet gulēt un celties vienā un tajā pašā laikā, izveidot miegam atbilstošu vidi un pirms miega izvairīties no TV skatīšanās, kā arī datora un telefona lietošanas.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *